Mosógépben vagy kézzel?
Kézi mosással nem lehet hibázni, de a legtöbb mosógép már rendelkezik rövid kímélő programmal az izzadságmaradványok és kisebb szennyeződések eltávolítására. Minden esetben kövesd a címkén lévő szimbólumok utasításait. Hacsak a címke mást nem mond, a hőmérséklet nem haladhatja meg a biztonságos 30°C-ot. Emellett ne vidd túlzásba a centrifugálást sem, válassz alacsonyabb, legfeljebb 800-as fordulatszámot, mivel a szintetikus anyagok nagyon gyorsan száradnak. A sportruházat esetében kerüld a szárítógép használatát. Néhány modern anyag kivételt képez, viszont ezeket a darabokat csakis kifordítva és nagyon alacsony hőmérsékleten szárítsd. A funkcionális anyagok szinte azonnal megszáradnak, ezért a legjobb ha csak simán kiteríted őket. De soha ne közvetlenül a meleg fűtőtesten - teríts alá törölközőt vagy egy pamut ruhadarabot. A napon való szárítással is csak óvatosan, az sem tesz jót a sportruházatnak.
Por helyett gél
Minden esetben használj folyékony mosószert! A mosópor nem biztos, hogy tökéletesen feloldódik az alacsonyabb hőmérsékletű, rövid programban, és foltokat hagyhat a ruhákon. Esetleg beszerezhetsz egy speciálisan, sportruházathoz szánt mosószert, amely kifejezetten a sportruházat igényeire lett kifejlesztve. Ha hagyományos mosószert használsz, ellenőrizd az összetevőket, az enzimek és a fehérítő is kerülendő. Ezek hosszútávon károsítják a funkcionális ruhanemű szálait. Az öblítő szintén felejtős! Csökkenti az anyag funkcionalitását, bevonja a szövet szálait, gátolja az anyag légáteresztő képességét és a szálak rugalmasságának csökkenését eredményezi. Ideális esetben használj speciális, sportruházathoz ajánlott folyékony mosószert.
Egy kis szimbólumismeret


Pöttyök a mosási szimbólumokban
A vasalós piktogramon egy pont legfeljebb 110°C, két pont 150°C, három pont pedig 200°C hőmérsékletű vasalást engedélyez. Ugyanez vonatkozik a többi szimbólumra is, azaz a kád a hullámmal a mosásra és a négyzet a körrel a szárításra. Minél kevesebb a pont, annál alacsonyabb az ajánlott hőmérséklet. A mosásnál a tartomány 30 és 95 °C között van; a szárításnál csak alacsony, közepes és magas hőmérsékletű programokat különböztet meg.
Szerezz be egy mosózsákot!
A mosógép dobjába akadt melltartómerevítő nem kellemes dolog. Ahogyan a melltartókapcsok vagy cipzárak által megrongált ruhák sem. A párnázott melltartókhoz a legjobb a kosár alakú mosózsák. Ez elég tágas ahhoz, hogy ne gyűrődjenek össze a kosarak, amelyeknek meg kell tartaniuk a formájukat. Ez egy kis befektetés, amely többszörösen is megtérül - nemcsak a szennyes, hanem maga a mosógép sérülését is megakadályozza. A többi aprósághoz a klasszikus mosózsákok jó szolgálatot tesznek.
És amikor már a fehérnemű leszolgálta az idejét? Szerezz be újat! Ez különösen igaz a sportmelltartóra. A szerepe, hogy megvédje a melleket a sérülésektől. Ezért kell, hogy formában maradjon.
Hogyan válasszak sportmelltartót?
A sportmelltartókat az általuk nyújtott támogatás szintje szerint osztályozzák. Cikkünkben megmutatjuk, hogy az egyes támogatási szintek mely sportágakhoz alkalmasak. Emellett tippeket találsz a legjobb mellgyakorlatokhoz is, közvetlenül egy edzőtől.