Miről ismerszik meg a megfelelően illeszkedő melltartó?

Miről ismerszik meg a megfelelően illeszkedő melltartó?

2024. augusztus 2.
Hogy válasszak

Nikola Herčíková

Főszerkesztő

A legtöbb nő úgy véli, hogy a megfelelő melltartóméretet viseli. A kutatások azonban azt mutatják, hogy akár 80%-unk nem azt a méretet hordja, amit kellene. Mi okozza ezt a félreértést, és honnan lehet valójában tudni, hogy melyik melltartó méret illik a legjobban? Lépésről lépésre végigvezetünk a fehérnemű kiválasztáson.

A méret igenis számít

„Ne aggódj, a 75/B mindenkinek megfelel.” Ez pontosan az egyik olyan mondat, amelyet minden nő hallott már életében, aki valaha is fehérneműt keresett. Régebben a brafittingnek, vagyis a fehérneműk megfelelő felpróbálásának nem sok figyelmet szenteltek hazánkban, és csak azt vettük, ami a boltokban kapható volt. Gyakran csak a már említett „hetvenöt bé”, amit univerzális méretnek tekintettek minden mellre. Vagy az áruhiány miatt, vagy azért, mert a rossz melltartó egészségre és testtartásra gyakorolt hatása nem volt sokat tárgyalt téma. Ez volt az egyik oka az Astratex létrejöttének is. Ma már az edukációnak köszönhetően tudjuk, hogy a rossz melltartóméret nemcsak esztétikai szempontból nézve egy mumus az öltözködésünkre, hanem a nyakunkra, a hátunkra és a vállunkra is, melyekre jelentős negatív hatással van a rossz fehérnemű viselése. Tanuljuk meg együtt, hogyan néz ki a jól illeszkedő fehérnemű!

Tippünk:

Tétovázik, hogy melyik vágást válassza? Melltartó-kalauz segít Önnek. Online melltartókalauzunk segít kiválasztani a megfelelő méretet.

A siker kulcsa a mérés

A melltartóméret kiválasztása a méretekkel kezdődik. Ehhez egy mérőszalagra lesz szükséged. A mérés során megfeszített állapotban kell lennie, de nem szabad szorítania. Mindig ügyelj arra, hogy vízszintes legyen.

1. LÉPÉS: Mellbőség mérése

⭕Mérd meg magad melltartó nélkül vagy egy bélés nélküli egyszerű pamut melltartóban, amely nem csökkenti a mellek méretét.

⭕Utána mérd a mellet a mellbimbók magasságában. Ellenőrizd, hogy a mérőszalag a körkerület teljes hosszában vízszintes helyzetben van-e, és azt, hogy kényelmesen tudsz-e levegőt venni anélkül, hogy szorítana.

2. LÉPÉS: Mell alatti bőség mérése

⭕A kerületet közvetlenül a mellek alatt mérd! Ügyelj rá, hogy a mérőszalag végig vízszintesen helyezkedjen el a tested körül. Mérés közben fújd ki a levegőt, és vonj le 3-5 centit a leolvasott értékből.

⭕Az első pedig a kosárméretet (pl. C)., a második érték lemért érték mutatja a mérettáblázatban, hogy milyen körméretű melltartót kell választanod (pl. 85).

3. LÉPÉS: Derékbőség

⭕A derékbőség főként a magas derékrésszel készült bugyi vagy egyrészes fürdőruha vásárlása esetén fontos.  

⭕Derékbőséget mindenkor a test legkeskenyebb részén mérd, általában közvetlenül a köldök felett.

4. LÉPÉS: Csípőbőség

⭕Ezt a méretet legegyszerűbb egy klasszikus bugyit vagy tangát viselve leméreni. Soha ne mérd magad sort fazonú női alsóban vagy alakformáló fehérneműben!

⭕Állj egy tükör elé és ellenőrizd, hogy a csípőbőséget a legszélesebb helyen méred-e.

⭕Ideális, ha mérésnél van segítséged, aki ellenőrzi, hogy a mérőszalag vízszintes helyzetben van-e. 

A melltartó körkerülete

Bár első pillantásra talán nem úgy tűnik, a megfelelő melltartókörméret döntő szerepet játszik. Nem a pántoknak, hanem a kerületnek kell viselnie a mellek súlyának nagy részét. Ha a kerület túl nagy, nem tudja megfelelően ellátni ezt a funkciót, és a mellek súlya a pántokon nyugszik - ez pedig vállfájdalmat és kellemetlen duzzanatot okozhat. Ráadásul az ilyen melltartó nem tesz jó szolgálatot a mellek formájának alakításában sem. A laza körméretű melltartó hajlamos feljebb csúszni, és a mellek lefelé ereszkednek. Mindemellett a melltartókapocs gyakran kilátszik a ruha alól, és csúnya ívet képez a háton. A megfelelően megválasztott körméret szorosan illeszkedik a testhez, viszont mégsem szorít, nem okoz véraláfutásokat a bőrön, és nem korlátozza a légzést.

Balról: az alsó pánt túl alacsony, melltartó körmérete túl kicsi, az alsó pánt túl magas.

A látható jelek mellett a vállfájdalom annak is lehet a jele, hogy valami baj van a melltartóval. Ezeket gyakran a nem megfelelően megválasztott (túl nagy) melltartókörméret okozza. A mellek súlya ilyenkor a vállpántokra nehezedik, ami különösen a nagy mellű nőknél jelent problémát. A pánt hátsó része nem szabad, hogy több, mint két ujjnyira elhúzható legyen a testtől. A hátsó résznek derékszögben kell állnia a karokkal, a kapocsnak pedig a melltartó elejével azonos magasságban kell lennie. A hátsó rész semmiképpen sem mozdulhat felfelé. Ez egyértelmű jele annak, hogy a melltartó kerülete túl nagy.

Balról: a körméret túl nagy, megfelelő körméretű melltartó

Szakértőink tippje

A fekete szöveteket általában festik, így erősebbek és kevésbé rugalmasak lehetnek. Ezt tartsd szem előtt a melltartó kiválasztásakor. Ha fekete fehérneműt vásárolsz, előfordulhat, hogy a körmérete (legalábbis kezdetben) szűkebb lesz, mint amihez hozzászoktál. A kisebb körméret könnyen megoldható egy kapocshosszabbítóval. Emellett a túl nagy vagy feszülő kerület nem jelenti azt, hogy azonnal ki kell dobnod a melltartót, inkább próbálj ki egy kerületszűkítőt. Ha új melltartót vásárolsz, előfordulhat, hogy túl szűknek találod. Ez nem jelenti azt, hogy rosszul választottál, a kerület idővel kissé lazulni fog.

Vállpántok

A mellek súlyának nagy részét a melltartó kerületének kell viselnie, nem pedig a pántoknak. Nem szabad, hogy a bevágjanak, viszont azt sem, hogy lecsússzanak a vállakról.
Szerencsére a melltartók túlnyomó többsége állítható pánthosszúságú, így csak rövidítened vagy hosszabbítanod kell őket szükség szerint. Egy megfelelően meghúzott pánt alá gond nélkül be kell tudnod csúsztatni az ujjadat, de mindig aszerint húzd meg, ahogy jónak érzed. Aszimmetrikus mellek esetén a pántok beállításával vizuálisan kiegyenlítheted azokat. Az az ideális, ha egy másik személy segíteni tud a pántok beállításával, miközben egyenesen állsz, a nyakad kihúzod, és a lapockáid pedig hátrahúzod. Így a melltartó segíthet abban is, hogy a helyes testtartást az egész nap során megőrizd. Ha dús idomokkal rendelkezel, válassz széles vagy legalábbis párnázott pántokkal ellátott melltartót. A vállpántbetét is segíthet.

Kosarak

A rossz melltartóméret egyik jele lehet az ún. túlcsorduló mell, amikor a túl kicsi kosár nem fedi a mell egészét és a mellek „túlcsordulása” csúnya dudorokat eredményez.
Ha viszont a kosár túl nagy, a melltartó szélei elállnak a melltől, mozgás közben a melltartó gyűrődik, amely nyomot hagy a felsőruházaton is. A végeredmény pedig biztosan nem lesz örömteli. Ha a méret helyesen van kiválasztva, a kosárnak követnie kell a mell vonalát, és természetesen idomulnia a mellhez – nem szabad, hogy bevágjon és az sem, hogy elálljon! Más-más dekoltázsra számíthatunk bélelt, illetve bélés nélküli melltartóban. Ezért előfordulhat, hogy az eltérő fazonok majd eltérő méreteben passzolnak. Tehát nem hagyatkozhatunk arra, hogy egyszer lemérjük magunkat, és mindig ugyanazt a méretet vásároljuk meg minden melltartómodellből. A legtöbb nőt egy kosárméret választja el az ideális méretétől. Míg a bélés nélküli melltartóknál gyakran kisebb kosármérettel is beérjük, mivel a mell természetesen „belefér”, addig a jobban formázó és a melleket jobban megemelő párnázott melltartóknál gyakran a nagyobb kosárméret a megfelelőbb. A push-up vagy bardot melltartók külön fejezetet képeznek. Ha nagy mellekkel rendelkezel, válassz olyan melltartókat, amelyeknek párnázott vagy megerősített az oldala. Ez nemcsak a formálásban segít, hanem jobban megtámasztja a mellek súlyát is.

Szakértőink tippje

A kosárméret a körmérettel arányosan csökken vagy nő. Így a B kosárméret kisebb a 70-es körméret esetén, mint a 80-as körméret esetén. Vagyis a 65/D melltartónak körülbelül ugyanolyan a kosármérete, mint a 70/C és 75/B stb. melltartóknak. Ha tehát például egy 75/B méretű melltartót próbálsz fel, és a kosárméret éppen megfelelő, de kisebb kerületre lenne szükséged, akkor a körméret csökkentésével egyidejűleg növelned kell a kosárméretet. A helyes méret ebben az esetben 70/C lenne.

Túl nagy kosárméret

Megfelelő kosárméret

Túl kicsit kosárméret

Merevítők

A merevítő áldás és olykor átok is lehet egyben. Általában a nők két táborra oszlanak. Vannak, akik azért esküsznek rá, mert segítik formálni és megemelni a melleiket, mások elvből elutasítják őket. A merevítők biztosan nem veszélyeztetik az egészséget, de ehhez feltétlenül fontos, hogy a megfelelő melltartóméretet válasszuk! Ellenkező esetben a merevítők a bordákba és a mellekbe nyomódnak, és tartós viselésük károsíthatják a mellszövetet, valamint zúzódásokhoz, rosszabb esetben gyulladásokhoz vezethetnek. A megfelelő melltartóméret esetén a merevítő a mell teljes alsó részét körbeöleli, és a hónalj közepéig ér. A melltartó elülső oldalán a merevítő alatt legfeljebb egy ujj férhet el. Ha felemeled a karjaid, a helyesen kiválasztott melltartó ugyanott marad. A melltartó eleje semmiképp sem csúszhat fel a mellekre, és a melltartó közeprészének szorosan a testhez kell simulnia.